Homepage The News Homepage Contact Us EDIT THE FILE LINKS.PHP # # # F.A.Q.
 
 
 
תפריט
אודות התערוכה
ברכות
קטלוג התערוכה
הרצאות הכנס
ספר אורחים
לתערוכה וירטואלית תשס"ה
תקשוב במרכז באתר המחוזי
הקשר הרב דורי
אתיקה באתר בי"ס
מובילי התקשוב במחוז
עקוב אחרי
 
אודות התערוכה arrow הרצאות הכנס arrow מחשב נייד כחלק משגרת הוראה-למידה פרוייקט מ.ש.י. בגני תקווה
 
מחשב נייד כחלק משגרת הוראה-למידה פרוייקט מ.ש.י. בגני תקווה הדפס דואל

שני בתי ספר יסודיים "גנים" ו"רביבים" וחט"ב "הראשונים", גני תקווה

תוכנית התקשוב ביישוב גני תקווה היא פרי חזונו של ראש המועצה, מר אבישי לוין, להתאמת סביבת הלמידה של בתי הספר בישוב למאה ה-21.  ותלמידי כיתות ו' ז' המורים המלמדים בכיתות אלו, מגיעים לבית הספר עם מחשב נישא ולומדים תוך כדי שיעור בסביבות המתוקשבות.

בתי הספר השותפים: 

 
 יסודי הומניסטי-ניסוי "גנים"  המנהלת: אביבה בלאיש
 יסודי קהילתי "רביבים"  המנהלת: רותי שמואל
 חט"ב "הראשונים"  המנהלת: נוגה קופרברג
        
המפקחות:
 
 המפקחת על בתי ספר יסודיים:  מינה ענתבי  
 המפקחת על חטיבת הביניים:  פנינה שומרון  
   

תחום הדעת:
כל תחומי הדעת 
הכלים בסביבה המתוקשבת:
 קמפוס וירטואלי (Highlearn)  לכל בית ספר המכיל סביבות למידה בכל נושא/תחום דעת הנלמד בכיתות א-ט.                      כל סביבה מכילה: לוח הודעות, מאגר חומרי למידה, מרכז תקשורת, אלפון ומערכת מטלות, כלי אופיס שונים
כתובת אתר הפעילות:
http://highlearn.cet.ac.il
שם משתמש וסיסמא:
  visitor  
ראש הפרוייקט: ד"ר דפנה רביב, מט"ח
 
מדריכות תקשוב: אסתי דורון - משרד החינוך, מירב זהבי - מט"ח

 

תוכנית התקשוב ביישוב גני תקווה היא פרי חזונו של ראש המועצה, מר אבישי לוין,  להתאמת סביבת הלמידה של בתי הספר בישוב למאה ה-21.  תלמידי כיתות ו' ז' והמורים המלמדים בכיתות אלו, מגיעים לבית הספר עם מחשב נישא ולומדים תוך כדי שיעור בסביבות המתוקשבות. בתהליך השינוי שותפים הרשות המקומית, הורי התלמידים, מט"ח שמובילה את הפרוייקט בראשות ד"ר דפנה רביב, מנהלות בתי הספר, צוותי המורים והתלמידים בבתי הספר ומשרד החינוך. 

המטרה
:
לזמן לתלמידים תהליכי למידה רלוונטיים, עדכניים, מעניינים וקרובים לעולם שלהם; ליצור מוכנות ומוטיבציה בקרב התלמידים וצוותי ההוראה לניצול ערכי ואיכותי של טכנולוגיות התקשוב למטרות הוראה ולמידה, חינוך וערכים.


תיאור הפעילות:

במסגרת תוכנית מ.ש.י ( מי שמבין יודע) צוידו כ- 280 תלמידים בכיתות ו' - ז' וכ-40 מורים במחשבים ניידים. כיתות הלימוד עוצבו וצוידו ברשת אלחוטית לגלישה מהירה באינטרנט. המורים והתלמידים מחוברים לסביבת למידה מתוקשבת (באמצעות מערכת
HighLearn של בריטניקה) הכוללת אתר מלווה לכל המקצועות הנלמדים במסגרת הבית ספרית.
לכל בית ספר הוקם "קמפוס וירטואלי" המכיל סביבות הוראה ולמידה וסביבות ניהול. כל סביבת למידה כוללת את המרכיבים הבאים: לוח הודעות, תיקיות המכילות את חומרי הלמידה הנלמדים בכיתה, מרכז תקשורת (סקרים, קבוצות דיון), אלפון תלמידים ומערכת מטלות.


הלמידה בקמפוס מאפשרת:

- לתלמידים למצוא, תחת "קורת גג אחת", בכל זמן ומכל מקום את מכלול הצרכים הלימודיים: מידע, פעילויות, משאבי ידע עדכניים ומגוונים ותקשורת;

- למורים ללמד בדרכי הוראה עדכניות ורלוונטיות לתלמידים, לארגן את רצפי ההוראה והתכנים כחבילות תוכן הניתנות לשיפור ולהפעלה חוזרת; ולצוותי המורים לעבוד  בשיתוף פעולה, ללמוד זה מזה, לגבש הסכמות בנוגע לפדגוגיה הרצויה ולהקים מאגרי משאבים משותפים.

איגום המשאבים מאפשר להנהלות בתי הספר להוביל את המדיניות היישובית ארגונית לנהל את ידע ואת הלמידה הארגונית ולהרחיב את אפשרויות התקשורת בין כל חברי הקהילה.
בשלב זה רשומים לקמפוס כ- 1300 מורים ותלמידים ונפתחו כ- 170 סביבות למידה למקצועות הלימוד. סביבת הלמידה המתוקשבת מהווה חלק משגרת ההוראה והלמידה בבית הספר.
התלמיד נכנס לקמפוס הוירטואלי באמצעות שם משתמש וסיסמא. הוא מגיע לפורטל האישי שלו בו מוצגות סביבות הלמידה אליהן הוא רשום וההודעות האחרונות שנכתבו על ידי המורים. בלוח ההודעות מתארת המורה את מהלך השיעור הקרוב ומזכירה מה נעשה בשעור הקודם. מלוח ההודעות עובר התלמיד ללשונית חומרי הלמידה "מאגר הידע", המכילה את תיקיית הנושאים ותתי הנושאים הקשורים לחומר הנלמד. תוך כדי הלמידה יופנה לאתרים ברשת, יחפש חומרים לעבודתו וגם יגיב למורה ולחבריו בקבוצת הדיון.

העובדה שהלמידה מתבצעת בכיתה ובבית יוצרת רצף לימודי ומאפשרת הן למורה ולהן לתלמיד להמשיך ולהתייחס ללמידה מעבר לזמני בית הספר וגבולות הכיתה.


התועלות:

תהליך התקשוב מהווה מנוף לשינוי פדגוגי, ארגוני ומערכתי בישוב. הלמידה היא קונסטרוקטיביסטית ובמהלכה עולות שאלות כגון: מה המשמעות של "שגרת הוראה מתוקשבת" מהיבט הלומד, המורה והמנהל; מהם השלבים הנדרשים לביסוס תרבות הוראה והלמידה המקוונת; מהם השימושים היומיומיים שעושים המורים והתלמידים במחשבים הניידים והנייחים; מהם המודלים השונים לשלוב התקשוב במסגרת בית הספר כארגון; כיצד משתנה האווירה הלימודית בבית הספר; כיצד משפיע תהליך התקשוב על הישגי התלמידים, ועוד.
הפרויקט מלווה במחקר הערכה על ידי צוות מחקר מבר אילן. מהנעשה עד כה בבתי הספר ניתן ללמוד שהתלמידים מביעים שביעות רצון גבוהה מהלימוד באמצעות המחשבים הניידים, המורים מרגישים שהתמקצעו בתחום התקשוב ושהוראתם השתפרה, והמנהלות מרגישות שהיישוב עלה על הדרך הנכונה בשילוב התקשוב בהוראה-למידה כשגרה.

בכנס
התקשוב השנתי, יוני 2007, נתמקד בהצגה של נקודת המבט של מורה מן השורה, שעד לשנה זו לא שלטה במחשבים ולא שלבה את ההוראה המתוקשבת בעבודתה. המורה תספר על תהליכי השינוי האישיים שעברה בעקבות הכנסת המחשבים הניידים לכיתה, ועל השינוי  הפדגוגי שחל בתהליכי ההוראה עם שילוב הסביבות המתוקשבות. 
עידכון אחרון ( שלישי, 29 מאי 2007 )