Homepage The News Homepage Contact Us EDIT THE FILE LINKS.PHP # # # F.A.Q.
 
 
 
תפריט
אודות התערוכה
ברכות
קטלוג התערוכה
הרצאות הכנס
ספר אורחים
לתערוכה וירטואלית תשס"ה
תקשוב במרכז באתר המחוזי
הקשר הרב דורי
אתיקה באתר בי"ס
מובילי התקשוב במחוז
עקוב אחרי
 
אודות התערוכה arrow ברכות
 
ברכות הדפס דואל

 ד"ר סולי נתן -מנהלת המחוז

התקשוב פתח בפנינו שער לעולם עצום של מידע ולדרכי תקשורת חדשות. עולם זה,  טומן בחובו הזדמנויות חדשות ללמידה, לחקר וליצירת מערכות קשרים כמוהם לא ידענו בעבר.
עולם זה מגשר על מקום ועל זמן ומאפשר לכל אחד להיות צרכן ידע ובה בעת גם יצרן ידע.  
יתרונותיו העצומים של התקשוב ממשיכים להתגלות לעינינו יום-יום ומהווים אתגר למערכת החינוך.
כאנשי חינוך, מוטלת עלינו המשימה להמשיך במאמצים  להטמעת התקשוב בקרב צוותי החינוך ובקרב התלמידים,  ולהכשיר דור היודע לנצל את יתרונות הסביבה החדשה בד בבד עם המסוגלות להתמודד עם הקשיים והדילמות. 
אתרי בתי-הספר הנחשפים בתערוכה, עושים שימוש מגוון ביכולות אלה לטובת הלמידה וההוראה בתחומי הדעת השונים, ומשקפים התמודדות מעוררת הערכה עם האתגר של שילוב התקשוב בעשייה הפדגוגית.
איגום כל האתרים יחד לאתר משותף,  אשר ישמש במה להפצת רעיונות, חידושים ויוזמות,   יתרום ללמידת עמיתים פורייה ומעשירה.
תודתנו שלוחה למפקחת על התקשוב אתי סמואל , לצוות התקשוב המחוזי על ארגון כנס התקשוב  והכנת התערוכה הווירטואלית המחוזית, ויישר כוח לכל העושים במלאכה בבתי-הספר. 

   רוני דיין - מנהל גף יישומי מחשב, מנהל מדע וטכנולוגיה

הרשת מאפשרת לכולנו ללמוד, להתעדכן, להתמקצע ולהתחדש במהלך חיינו
Long Life) (Learners. היוזמה של מחוז מרכז להקים תערוכה וירטואלית מהווה נקודת שיא לעשייה הרבה במהלך שנת הלימודים תשס"ז, אך גם נקודת פתיחה להמשך דיונים וללמידת עמיתים. בגישה שהטכנולוגיה מאפשרת שינוע מידע באופן דו כיווני – כך שגם תלמיד יכול לייצר מידע.
בעבר, היה צורך בהחלפת מחשבים פעם בארבע שנים בכיתות הלימוד, היום אנו שואפים להכניס לכיתה מסוף נייד שלא מתיישן, לוח חכם ומקרן, כך שכל מורה יוכל להשתמש בהם בתהליך ההוראה.
מערכת החינוך מכשירה את הבוגרים שלה להיות אורייני מידע ותקשוב. על מנת שזה יתממש, על המורים לשתף ידע בחומרים, מערכי שיעור מוצלחים וטיפים להעברת שיעור בצורה יעילה ומושכלת ולהעלותם לסביבה המתוקשבת באינטרנט.  התהליך מבוסס על בניית רשתות להעברת ידע תוך עמידה ביעדים מבוססי סטנדרטים.
יישר כוח לכל העושים במלאכה -  המפקחת על התקשוב,  צוות מרכזי ההנחיה לתקשוב במחוז, מובילי הטמעת התקשוב, מנהלים ומורי בתי הספר על ההתגייסות להפקת התערוכה הוירטואלית של מחוז מרכז. תערוכה זו, היא דוגמה מאלפת לשימוש נכון ומשמעותי של הפרדיגמה החינוכית העדכנית וליישומה בכלים חדשניים.
אני מקווה שהתערוכה תעשיר את כולנו ברעיונות ותמנף את למידת העמיתים  בתחום.


דורית בכר -
מפקחת ארצית מידענות אתיקה  ומדעי המידע

כדי שהבוגרים העתידיים של מערכת החינוך במדינת ישראל יהיו אנשים משכילים, המסוגלים  להתמודד עם אתגרי המאה ה-21, מצוידים באסטרטגיות חשיבה גבוהות ומוכנים להתמודדות בשוק עבודה מקומי וגלובלי המתמקד בטכנולוגיות מידע מתקדמות  יש צורך בעדכון דמות הבוגר של המערכת.

מערכת החינוך בגישה מערכתית על פי תכנית "האופק הפדגוגי" תעבור כולה בשנים הקרובות מלמידה המתמקדת בשינון ללמידה המפתחת הבנה וחשיבה.
         עיקרו של השינוי הפדגוגי המוצע הוא מעבר מודגש מלמידה  רדודה המתמקדת בקליטה פסיבית של מידע ותרגול ללמידה פעילה תהליכית,המדגישה יצירת משמעות, פיתוח הבנה מעמיקה של התכנים ויכולות למידה וחשיבה. אין ספק כי ה מידענות והקניית כישורי אוריינות מידע הם חלק נכבד ומהותי בשינוי המוצע.
         מדובר על שינוי בלב המערכת. שינוי בסיסי בעל השלכות על כל מרכיבי המערכת:
         תכניות לימודים וחומרי למידה מותאמים למטרות פיתוח החשיבה.
         דרכי הוראה, הכשרת מורים והשתלמויות מורים כמו למשל: פתיחת קורסים חדשים לפיתוח תהליכים מידענים ואסטרטגיות חשיבה במכללות  ואוניברסיטאות כבר בתשס"ח
         הערכה הכוללת גם את התאמת בחינות הבגרות למטרות ההוראה והלמידה החדשות (בהדרגה החל מתשס"ח) ובחינות פיז'ה 2009 יכללו את התהליכים המידענים ויבחנו על התחום המידענות
         בכל אלה ישולבו התקשוב וה מידענות באופן אינטגרלי.
         ישנן התחלות רבות ועשייה בשטח- אנו קוראים להם "איים" או "פנינים"- ולכן לא מדובר ברפורמה.
         במחוז מרכז אנו רואים כבר מספר שנים את ההתקדמות והשינוי בתרבות ההוראה למידה, המשלבים את ה מידענות והתקשוב כשגרה חינוכית. כנס זה הוא השתקפות העשייה והוא מביא את תוצריה כמו גם את נושא השימוש הנבון ברשת האינטרנט באתרים הבית ספריים . אני מברכת את כל העושים במלאכה,ועם הרבה אופטימיות לקראת כניסה לעידן בו מערכת החינוך מכירה באופן גורף בחשיבות ה מידענות והתקשוב לטיפוח הבוגר הרצוי, אני מאחלת לכולם הנאה ועניין.