קהילת תקשוב חינוכית: אקולוגיה

אקולוגיה, מיחזור וחקלאות אורגנית

  • מיחזור פסולת אורגנית וייצור ערמת קומפוסט/רקבובית בחצר הבית לשימוש כדשן לגינת ירקות ופרחים.


    250px-Compost.jpgרקבובית (בלעז: קומפוסט) הוא דשן אורגני עשיר, נטול כימיקלים. הוא נוצר מחומר צמחי שהתפרק ואפשר להחזירו לקרקע ולטייב אותה. כל הפירות, הירקות והצמחים יירקבו בסופו של דבר, אבל כדי להחיש את התהליך ולמנוע ריקבון בלתי מבוקר, מכינים ערימת קומפוסט. חרקים וחיידקים מפרקים את הפסולת האורגנית באופן טבעי בנוכחות אוויר (פירוק אירובי), פסולת אשר אחרת תמצא את דרכה לפח האשפה ולהטמנה. כאשר הקומפוסט מוכן הוא מכיל בערך 60-70 אחוזים של חומר אורגני. הקומפוסט הוא שלב ראשון בתהליך הפיכת החומר האורגני ל"אדמה" שאנו מכירים.

    ( מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית )
  • המידע בקורס זה מכוון לאנשים המעוניינים להקים גינה אורגנית לגידול ירקות פירות ועשבי תבלין לצריכה אישית עד משפחתית. כמובן שחקלאים מקצועיים יכולים להנות מחלקים גדולים מהמידע, אף שאינו מכוון ומתאים לשיטות גידול בכמויות מסחריות.

    בקורס מופיע מידע כללי על החקלאות האורגנית והביו-דינמית, תיאורים מפורטים כיצד להקים גינת ירקות ופירות אורגנית, תחזוקה שותפת של הגינה, גינון אורגני, רשימת ירקות פירות פרחים ותבלינים, קבוצת דיון לשאלות ותשובות בנושאי גידול שונים,עשבי תבלין ו צמחי מרפא להגנה על ירקות, דרכים ושיטות לאיזון ביולוגי של הגינה והאזורים הסובבים אותה,דשן אורגני, תוספים ביולוגים, מינרלים, קומפוסט, הומוס , כבול, כיצד להנביט בהצלחה, המלצות למידע נוסף כגון ספרים אנשי מקצוע ואתרי אינטרנט אחרים.

    אחד המרכיבים הייחודיים בקורס הוא המידע הנוגע לשתילה משולבת של ירקות עם ירקות ושל ירקות עם עשבי תבלין, מידע שנאסף משבעים מקורות שונים (קובץ בתצורת PDF) ברחבי העולם ומניסיונם הרב של מגדלים אורגנים ותיקים. מידע זה מסייע להגברת האיזון הביולוגי בגינה ובכך מונע מאוכלוסיה של בעלי חיים מסוימת להתפתח באופן חריג.

אתם לא מחוברים. (התחברו)